« Listopad 2024 »

„Zbog jedne ljubavi…“
Autor: Jelena Erdelez, Ivana Roguljić, 17. 9. 2024.

U sklopu Europskog tjedna sporta i tjelesne aktivnosti učenici naše škole (od 5. do 8. razreda) imali su priliku sudjelovati u terenskoj nastavi na stadionu Poljud u Splitu. Ova edukativna aktivnost imala je za cilj razvijanje svijesti o važnosti tjelesne aktivnosti i sporta kao i upoznavanje s lokalnim sportskim klubom i njegovom povijesti.

S obzirom da je ljubav prema splitskom klubu Hajduk neizmjerna i duboko ukorijenjena u srcima navijača diljem Dalmacije, pa tako i naših učenika, obogatili su se za još jedno iskustvo. Učenici su se upoznali s poviješću Hajduka kroz dvije trofejne dvorane s preko 1700 pehara, a sve uz pratnju vodiča koji ih je uputio u legende Hajduka poput Tomislava Ivića, Luke Kaliterne i drugih.

Izlazak na prazne tribine s pogledom na travnjak dodatno je proizveo osjećaj ponosa i divljenja prema klubu. Učenici su, slušajući vodiča, naučili kako se ponašati tijekom sportskih događaja, što će im pomoći da postanu odgovorniji posjetitelji sportskih manifestacija. Iako stadion nije bio ispunjen navijačima, prolazeći kroz sjene tribina, mogli su se zamisliti svi uzbudljivi trenutci s utakmica, slike golova i strastvenih navijanja. Prazan stadion, davao je dodatnu čar doživljaju. Uistinu se osjećalo kako ovaj povijesni klub nije samo simbol sportskog uspjeha već i nositelj kulturnog identiteta i zajedništva.

U jednom trenutku je na teren izašao traktor za kosidbu trave. Na taj način su učenici, rekli bismo u narodu „iz prve ruke“, dobili uvid u održavanje sportskog  stadiona, odnosno terena.

Razgled stadiona učenici su završili u konferencijskoj dvorani za novinare. Razgovori s vodičem o upravljanju sportskim stadionom te posjet sobi za novinare, otvorila su učenicima oči za različite karijere u sportu. Mnogi od njih nisu bili svjesni širokog spektra mogućnosti, uključujući menadžment, marketing i tehničku podršku, što je potaknulo razmišljanje o vlastitim budućim karijerama. Možda čak i novinarskim karijerama…

Ispunjeni strašću i ponosom, jer Hajduk je način života za mnoge, ali već pomalo umorni i gladni, zaputili smo se na ručak u obližnju pizzeriju te na koncu i kućama.