2017-02-01 16:37:22

PROJEKT EUROPSKE UDRUGE NASTAVNIKA POVIJESTI EUROCLIO

Europska udruga nastavnika povijesti EUROCLIO provodi Dealing with the Past in History Education - projekt na temu postojećih praksi u nastavi povijesti u različitim državama svijeta, a kojim je obuhvaćena i naša država R.  Hrvatska, gdje je u sklopu projektnih aktivnosti planiran posjet različitim kulturnim i obrazovnim ustanovama, te udrugama.

U suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Splitu, po preporuci prof. dr. sc. Mladenka Domazeta, naša je škola odabrana kao primjer dobre prakse, te je našu školu posjetio projektni tim 1. veljače 2017. godine u sastavu dviju profesorica povijesti  Clara Ramirez-Barat iz Španjolske i Olesya Skrypnyk iz Ukrajine.

U razgovor s projektnim timom iz naše škole su uključeni: učitelj povijesti Tvrtko Roguljić, učiteljice Alenka Miljević, Ana Bakota i Dražana Ćudina,  pedagoginja Ines Sedlar i učenici osmih razreda MŠ Bračević i PŠ Donje Ogorje.

Školske ustanove koje sudjeluju u projektu su: OŠ Visoka iz Splita, OŠ braće Radića iz Bračevića i Prva gimnazija iz Splita.

Tijekom posjeta MŠ Bračević učiteljica Alenka Miljević bila je moderator razgovora u kojem su članice projektnog tima (Clara Ramirez-Barat i Olesya Skrypnyk)  pitale naše učenike o osjetljivim temama iz povijesti. Učenici su na engleskom jeziku odgovarali na njihova pitanja i iznosili svoja mišljenja, a teme kojih su se dotaknuli govorile su o Drugom svjetskom ratu i Domovinskom ratu (s obzirom da je škola bila u neposrednoj blizini bojišnice). Projektnom timu, također je predstavljen prošlogodišnji školski projekt Dnevnik Anne Frank kojim se obilježio Dan sjećanja na Holokaust, usporedno s time, učiteljica Alenka Miljević i pedagoginja Ines Sedlar prezentirale su dosadašnje aktivnosti koje se provode s učenicima u različitim radionicama građanskog odgoja. Učiteljica Dražana Ćudina predstavila je projekt Šafran u kojem već drugu godinu sudjeluje s učenicima, a za cilj ima sjećanje na židovsku i hrvatsku djecu stradalu za vrijeme Holokausta. Na kraju su naše gošće imale priliku vidjeti i međunarodni eTwinning projekt Nikola Tesla koji se realizira u okviru ove školske godine angažmanom učiteljice Alenke Miljević. Mudre riječi Nikole Tesle i njegova nesebična žrtva te ogroman trud i rad za dobrobit čitavog čovječanstva trebale bi nam svima biti inspiracija i još jedan primjer da iz povijesti moramo i trebamo učiti. U PŠ Donje Ogorje projektni tim razgovor je vodio sa učiteljem Tvrtkom Roguljićem i učenicima uz simultano prevođenje učiteljice Ane Bakota, s obzirom na poučavanje i učenje osjetljivih tema u nastavi povijesti. 


Osnovna škola "Braća Radić" Donji Muć